Teada-tuntud eestiaegsed tarbeesemed olid 15. ja 16. oktoobril vaadata näitusel Puiga põhikooli aulas.
Näituse initsiaator ja eestvõtja õpetaja Anneli Mee märkis avamisel, et kindlasti oli väljapaneku korraldamise eesmärk tuua muuseumikogude väärilised esemed kodudest vaatamiseks-imetlemiseks, et tekitada kolleegides ja õpilastes huvi ja vaimustust meie ajaloo, tarbekunsti ja käsitöö vastu, nakatada ehk mõnda ka antiigikogumise pisikuga ja, mis salata, seeläbi kustutada ehk pisutki koroona-aja „kultuurinälga“. Õpetaja Anneli lisas, et loomulikult ei olnud ta korraldades päris isetu, ikka tahtis avastada midagi uut ja arendada ka iseennast.
Ideega tulid kaasa mitmed kolleegid: Pille Lassmann, Ülle Raudnõmm, Janeli Ilves, Annika Laane, Maire Noormaa, Silja Oss.
Nii näiteks leidis kooli sekretär Ülle oma abikaasa sugulase juurest Otepäält ja naabrinaise sahvrist Langebrauni kuulsat portselani, Lorupi klaasnõusid ja väga väärtusliku klaasitoodete kataloogi. Õpetaja Pille tõi näitusele eestiaegseid käsitööna valmistatud laudlinu ja käterätte, Luterma tooli ja seekordse näituse pärli – Lorupi klaasitehases toodetud tigujalgadel värvilise maalinguga poolkristallist kausi, mis seisis kodus kuuri all kastis ja ootas hetke, mil taas särada.
Lisaks Lorupi ja Langebrauni kuulsatele toodetele olid eksponaate ka Meleski klaasitehase toodete hulgast, olid mõned saksa-aegsed lauanõud, oli ka vene klaasi.
Anneli Mee soovib tänada Võru Uuskasutuskeskust, kes näituse jaoks Lorupi tarbeklaasi koguda aitas.
Tekst: Maire Kriis
Foto: Anneli Mee
PS! Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator Anne Ruussaare kommentaar näitusel olnud poolkristallist tigujalgse kausi kohta:
"Poolkristallist esemeid on säilinud oluliselt vähem, kui kristallist või pressklaasist/õõnesklaasist esemeid, sest need on õhemad ja seetõttu on suur osa lihtsalt aja jooksul katki läinud. Käsitsi dekoreeritud on aga eriti haruldased, sest nõudsid lisatööd ja neid valmistati küllalt piiratud kogustes. Tigujalgsed on erilised ka seetõttu, et kausside jalad tulid küllalt tihti alt ära ja nii uskumatu, kui see meile praegu ka ei tundu - nõukogude ajal peeti neid väikekodanlikeks ja vanamoodsateks ning visati lihtsalt minema. Kauss on valmistatud 1930.a.a. II poolel, vorm nr. 664, maalingu autor Leo Leola. Üks selline kauss on Tallinna Linnamuuseumi kogus."