Ingliskeelsete raamatutega lugemisrõõmu avastamas

Loomise kuupäev 10.01.2025

Eesti Raamatu Aasta tuules on Puiga kooli jõudnud hulgaliselt uusi raamatuid, küll mitte eestikeelseid, aga kuna noored veedavad järjest enam aega ingliskeelses inforuumis, on ingliskeelsete raamatute lugemine võimalus rikastada tunde, tekitada elevust ja pakkuda vaheldust.

Jaanuari alguses toimusid 6.–9. klassides inglise keele lugemistunnid, mille käigus loeti nii ajalehti kui ka tutvuti kooli tellitud uute ingliskeelsete raamatutega. Õpilaste sõnul ei loeta kodudes paberkandjal ajalehti enam eriti, seega oli tunnis igaühel võimalus lugeda ühte krabisevat väljaannet, tõlkida väljendeid, jagada loetud uudiseid ja teha loetust kokkuvõte.

Kooli on jõudnud üle kaheksakümne uue ingliskeelse raamatu. Peamiselt teisele ja kolmandale kooliastmele mõeldud raamatute hulgas on väga erineva raskusastme ja teemavaldkonnaga teoseid. On lihtsa keele ja rohkete illustratsioonidega lõbusaid ning naljakaid raamatuid, aga ka väga tõsise sisu ja mõtlemapaneva süžeega lugusid. Poistele lähevad näiteks hästi peale haaravad ja tempokad Ameerika kirjaniku James Pattersoni noortesarjad Middle School või Treasure Hunters, samuti kollektsioon Jeff Kinney rahvusvahelisest menukist Diary of a Wimpy Kid (eesti keeles ilmunud Ühe äpardi päevik). Päris uue sarjana on koolis olemas Briti lastekirjaniku Jonathan Meres’e humoorikas sari The World of Norm, mille raamatud on võitnud Šoti lastekirjanduse auhindu. Mitmed raamatud on noortele juba tuttavad ka Netflixi seriaalidena.

Tõsiste ja keeruliste teemadega raamatud on pärjatud Suurbritannia ühe vanima kirjandusauhinna Carnegie medaliga, mida antakse igal aastal ühele väljapaistvale laste- ja noortekirjanduse uudisteosele. Näiteks Kathleen Glasgow’ ja Alice Osemanni raamatud, mis käsitlevad vaimset tervist, depressiooni, eneseotsinguid ja keeruliste otsuste tegemist, on populaarsed just noorte neidude seas.

Sissejuhatavas lugemistunnis valisid õpilased ühe raamatu, mida tunnis lugesid, tegid sellest lühikese kokkuvõtte ja andsid oma soovituse, millises klassis võiks seda raamatut lugeda. Enamik õpilasi sai kätte raamatu, mida nad enda sõnul hea meelega edasi loeksid.

Lugemistundide start on tehtud ning jääb loota, et nii mõnigi raamat jõuab lugeja kätte ka väljaspool kooli. Võib-olla võtab noor õhtul nutitelefoni asemel kätte poolelioleva raamatu, mis puudutab tema hinge või aitab mõtteid argimuredest eemale viia.

Pille Lassmann

inglise keele õpetaja

 

Vaata pilte siit!link opens on new page

Viimati muudetud 25.01.2025.